Paula Johnson: His and hers … healthcareTranslator: Helena Bedalli
Reviewer: Aida Musai Disa nga kujtimet me te bukura te femijerise jane kohet qe kalova me gjyshen time, Mamar, ne shtepine 4-familjare ne Brooklyn, New York. Apartamenti i saj ishte nje oaz. Ishte vendi ku mund te pija shehurazi nje filxhan kafe, qe ishte ne fakt qumesht i ngrohte me nje pike kafe. Ajo e dashuronte jeten. Edhe pse punonte ne fabrike, kishte kursyer qindarkat dhe udhetonte ne Europe. Mbaj mend si i studionim fotograite e saj dhe pastaj kercenim te dyja me muziken e zgjedhur. Kur une isha 8 dhe ajo 60, dicka ndryshoi. Ajo ndaloi se punuari dhe udhetuari. Nuk kercente me. Nuk pinim me kafe. Nena ime linte punen qe ta conte ate neper doktore te cilet nuk jepnin dot nje diagnoze. Babai im, qe punonte naten, rrinte me te dites, qe te sigurohej qe ajo hante. Kujdesi per te u be i veshtire per familjen tone. Kur arriten te japin diagnoze, ajo ishte ne gjendje te rende. Shume prej jush mund te njohin simptomat e saj. Gjyshja ime kishte depresion. Nje depresion te thelle, qe te ndryshon jeten, nga i cili nuk u permiresua kurre. Ne ate kohe, shume pak njihej per depresionin. Por, edhe sot, pas 50 vjeteve, ka aq shume per te mesuar. Sot, dime qe grate jane 70 perqind me te prirura te perjetojne depresionin gjate jetes krahasuar me burrat. Edhe me kete prirje te larte, ne 30-50 perqind te rasteve,
grate nuk diagnostikohen sakte E dime qe grate jane me te prirura te kene simptomat e lodhjes, shqetesime te gjumit, dhimbje dhe ankth, krahasuar me burrat. Keto simptoma shpesh neglizhohen si simptoma te depresionit. Nuk eshte vetem depresioni qe ndodh
ku shfaqet dallimi gjinor, kjo ndodh ne shume semundje. E pra, perpjekjet e gjyshes time bene qe ti hyj ketij kerkimi te vazhdueshem. Sot, une drejtoj nje qender, misioni i te ciles eshte te zbuloje pse ndodhin keto dallime gjinore dhe ta perdore ate njohuri per te permiresuar shendetin e grave. sot, dime qe cdo qelize ka gjini. Ky eshte term i vene nga Instituti i Mjekesise. Nenkupton qe burrat dhe grate jane te ndryshem deri ne nivele qelizore dhe molekulare. nenkupton qe ne jemi te ndryshem
persa i perket organeve. Nga truri te zemra, mushkerite, nyjet. Vetem 20 vjet me pare nuk kishim ndonje te dhene ne shendetin e gruas pervec funksioneve riprodhuese. Por ne 1993, NIH Revitalization Act u miratua si ligj. Ky ligj mandaton qe grate dhe minoritetet
te pershihen ne provat klinike qe ishin financuar nga
Instituti Nacional i Shendetit. Nga shume ane, ligji ka punuar. Grate jane pershire ne provat klinike, dhe ne kemi mesuar se
ka dallime te rendesishme ne menyrat qe burrat dhe grate i perjetojne semundjet. Por, shume here, e neglizhojme ate qe kemi mesuar rreth ketyre diferencave. Duhet ti bejme pyetjen vetes: Pse t'ia lesh shansit shendetin e gruas? Po ia leme shansit ne dy menyra. E para eshte se ka kaq shume per te mesuar dhe nuk po bejme investimin per te kuptuar plotesisht shtrirjen e dallimeve gjinore. E dyta eshte qe nuk po marrim ate kemi mesuar, e ta aplikojme ne rutinen e kujdesit klinik. Nuk po bejme aq sa duhet. Do ndaj me ju tre shembuj sesi diferencat gjinore
kane ndikuar shendetin e grave, dhe ku duhet te bejme me shume. Le te fillojme me semundjen e zemres. Eshte vrasesi numer nje i grave ne SHBA sot. Kjo eshte fytyra e semundjes se zemres. Linda eshte nje grua ne moshe te mesme, qe ka nje stent(tub) ne nje nga arteret qe shkojne te zemra e saj. Kur simptomat iu kthyen, ajo shkoi prape te doktori. Ai beri testin e standartit te arte: kateterizimin kardiak. Nuk tregoi bllokim. Simptomat e Lindes vazhduan. Ajo u detyrua te linte punen. Atehere ajo na gjeti ne. Kur erdhi te ne, beme nje kateterizim kardiak tjeter dhe kesaj radhe gjetem shenja. Por na duhej nje test tjeter te benim diagnozen. Beme nje test qe quhet ultrasaund intrakoronar qe perdor valet e zerit per te pare ne arteret nga brenda jashte. Ne gjetem qe semundja e Lindes nuk dukej si semundja tipike e meshkujve. Semundja tipike e meshkujve duket keshtu. Eshte nje bllokim i dallueshem ose stenoze. Semundja e Lindes, ashtu si ne shume gra, duket keshtu. Pllaka eshte e shtrire me uniformisht gjate arteries dhe eshte me e veshtire per tu pare. Per Linden dhe shume gra te tjera, testi i standarti te arte nuk ishte vertet i arte. Tani, Linda mori mjekimin e duhur. Ajo vazhdoi jeten e saj dhe fatmiresisht sot ajo po shkon mire. Por Linda ishte me fat. Ajo na gjeti ne dhe ne gjetem semundjen e saj. Per shume gra, nuk ndodh. Ne kemi mjetet. Kemi teknologjine te bejme diagnozen. Por eshte shume e shpeshte qe diferencat gjinore te neglizhohen. Po rreth trajtimit? Nje studim referues qe u publikua dy vjet me pare bente nje pyetje shume te rendesishme: Cilat jane trajtimet me efektive
per semundjen e zemres tek grate? Autoret kerkuan ne shkrimet gjate 10 vjeteve, dhe qindra nga to ishin pa vlere. Ata kuptuan se ne ato qe ishin pa vlere, 65 perqind e tyre edhe pse perfshinin gra ne studim, analizat nuk diferenconin grate dhe burrat. Nje mundesi e shkuar kot. Shpenzimi ishte bere dhe nuk arritem te mesonim sesi vajti per grate. Keto studime nuk kontribuonin aspak te kjo pyetje shume shume e rendesishme, se cilat jane trajtimet me efektive per semundjen e zemres te grate? Dua tju prezantoj me Hortense,
kumbares sime, Hung Wei, kusherira e koleges, dhe dikush qe mund ta njihni — Dana, gruaja e Christopher Reeve. Keto tre gra kane dicka
shume te rendesishme te perbashket. Te treja ishin diagnostikuar
me kancer ne mushkeri, kanceri vrases numri nje te grate ne SHBA sot. Asnjera nuk pinte duhan. Fatkeqsisht, Dana dhe Hung Wei vdiqen nga semundja. Sot dime qe grate qe s'pine duhan
jane tre here me shume te prirura te diagnostikohen me kancer te mushkerise
sesa burrat qe s'pine duhan. Interesante eshte qe, kur grate diagnostikohen
me kancer mushkerie, tendenca per te mbijetuar eshte me e larte se te burrat. Ja disa ye dhena. Investigatoret tane gjeten se jane disa gene ne qelizat e tumorit te mushkerise ne te dy,
burrat dhe grate. Keto gene aktivizohen kryesisht nga estrogjeni. Kur keto gene jane te mbi-shprehur, kjo shoqerohet me tendence per mbijetese vetem ne grate e reja. Kjo eshte gjetje fillestare dhe nuk e dime akoma se sa lidhet me kujdesin klinik. Por jane gjetje si keto qe sjellin shprese dhe mundesi per te shpetuar jete ne te dy, gra dhe burra. Tju tregoj nje shembull se kur konsiderojme qe dallimet gjinore
e shtyjne shkencen. Disa vjet me pare po testohej nje ilac i ri per kancerin ne mushkeri, dhe kur autoret pane te tumoret e zvogeluar, mesuan qe 82 perqind ishin gra. Kjo i drejtoi te pyetja: Pse? Ata gjeten se mutacionet gjenetike qe shenjonte ilaci ishin shume me te zakonshme te grate. Kjo i ka drejtuar te nje perpjekje me e personalizuar e trajtimit te kancerit te mushkerise
qe pershin gjinine. Kete mund ta arrijme kur nuk ia leme shansit shendetin e gruas. Dime qe kur investojme ne kerkim marrim rezultate. Hidhni nje veshtrim ne perqindjet e vdekjeve nga kanceri i gjirit gjate kohes. Tani shihni perqindjet e vdekjeve nga kanceri i mushkerise ne gra gjate kohes. Le te shohim dollaret e investuar ne kancerin e gjirit– keta jane dollare te investuar per vdekje — dhe dollaret e investuar ne kancerin e mushkerise. Eshte e qarte qe investimi ne kancerin e gjirit ka dhene rezultat. Mund te mos jete shume i shpejte, por ka dhene rezultat. Mund te bejme te njejten per kancerin e mushkerise dhe cdo semundje tjeter. Le te kthehemi te depresioni. Depresioni eshte shkaku numer nje i paaftesise te grate ne bote sot. Investigatoret tane kane gjetur qe ka dallime ne trurin e grave dhe burrave ne zonat qe jane te lidhura
me gjendjen shpirterore. Kur ve grate dhe burrat ne nje skaner MRI funksional — ky eshte lloji i skanerit qe tregon si funksionon
truri kur eshte i aktivizuar — pra i ve ne skaner dhe i ekspozon ndaj stresit. Mund te shohesh qarte dallimin. Jane gjetje si keto qe ne besojme se mbajne te dhena se pse shohim kete dallim gjinor kaq te theksuar tek depresioni. Por edhe pse dime qe keto dallime ekzistojne, 66 perqind e kerkimit ne tru qe fillon tek kafshet behet ose ne kafshe meshkuj ose ne kafshe me gjini te paidentifikuar. Mendoj qe duhet te bejme pyetjen prape: Pse tja lesh shansit shendetin e gruas? Kjo eshte pyetje qe na shpon ne te shkences dhe mjekesise qe besojme se jemi rrugen e permiresimit dramatik te shendetit te grave. Ne dime qe cdo qelize ka gjini. E dime qe keto dallime neglizhohen. Si rrjedhim e dime qe grate nuk po marrin perfitimin e plote te shkences dhe mjekesise moderne sot. Ne kemi mjetet por nuk kemi deshiren dhe vrullin kolektiv. Shendeti i gruas eshte
nje ceshtje te drejtash te barabarta po aq i rendesishem sa pagesa e barabarte. Eshte problem i cilesise dhe integritetit te shkences dhe mjekesise. (Duartrokitje) Imagjinoni vrullin qe mund te marrim ne avancimin e shendetit te gruas nese konsiderojme se dallimet gjinore jane aty ne fillimet e hershme te dizajnimit te kerkimit. Ose nese analizojme te dhenat tona nga gjinia. Njerezit me pyesin shpesh: Cfare mund te bej une? Ketu une sugjeroj: E para, qe ju te mendoni per shendetin e gruas ne te njejten menyre qe mendoni dhe kujdeseni per ceshtjet e tjera qe jane te rendesishme per ju. E dyta dhe po aq e rendesishme, qe si grua, ti duhet t'i kerkosh doktorit tend dhe doktoreve te te afermeve te tu: A eshte kjo semundje apo trajtim i ndryshem te grate? Kjo eshte nje pyetje e thelle sepse
pergjigjia mund te jete po, por doktori juaj mund te mos e dije pergjigjen, akoma. Por nese ti ben pyetjen, doktori do kerkoje per pergjigjen. Dhe kjo eshte kaq e rendesishme, jo vetem per ne, por per te gjithe ata qe duam. Qofte nene, vajze, moter, shoqe apo gjyshe. Ishte vuajtja e gjyshes time qe me frymezoi per te permiresuar shendetin e gruas. Kjo eshte legacia e saj. Legacia jone eshte permiresimi i shendetit te grave per kete gjenerate dhe gjeneratat e ardhshme. Falemnderit. (Duartrokitje)

50 comments

 1. Men, if you have any women in your life that you love, just shut up and listen. Stop trying to act like the system in place isn't faulty. Accepting our mistakes and failures helps us LEARN. Try it.

 2. 01:58 – What's with this graphic? If you say women are 70% more likely to experience depression, you can't show 10 stick figures with seven of them being female and three being male (ie, it's not the same as 7/10 people with depression being female) – that would mean women were 133% more likely.

 3. Okay I agree with this but when you make a choice and telling the people that they are women and those are men. Are they discriminating? But the question is whether the women or men. The disease and the prescription of the women or the men really matter? After  watching the video I came to know that yes there is a difference in the symptoms and different in the results. My question is that if this continues or it has been like this for a period of time. How many people lost their lives because they didn’t receive the correct medication and treatment. Where we find the clues that who is wrong and who is right? Again question rises that why the science treats male and female in the same way? If there is a difference, and today we are discussing this what has science and the advancement in the medical doing for years? This is the basic thing which needs to address. Why this couldn’t address earlier. Who lost their lives who is responsible for them?

 4. Why is it that women are misdiagnosed 30-50% of the time? Why is this not the same statistic for men? It is extremely unfair that not only do we get misdiagnosed, but we are often not taken as seriously about pain levels and such in the hospital, but a man will be. it is a wonderful fact to hear that they want to start specifying treatments for women, but will this help us be taken seriously? Modern medicine is quite literally a life saver, but it is also an eye opener. without it, we would be dying of every infection and in child birth. If i have an illness that is specific to my gender and my body type, should i be given the same harsh medications that would be given to a man? Why should i be given a treatment that might just make me worse because I can't process the drug the same way.

 5. It is disgusting that women are misdiagnosed 30-50% of the time, but what about the men? How much do they get misdiagnosed? It is great that they want to focus on specifying treatments for women, and I support that, but this courtesy should be extended to men as well. Men deserve just as much as women do, and should also have research being done on specifying treatments for men.

 6. We can all stop heart disease and age-related diseases from happening. The simple solution is to stop vaccinating. We can lower our life expectancy to 30 to 35 years and make death by childbirth and infection the rule rather than the exeption, just as nature has dictated for thousands of years. Most people does not realise that they should really be dead, or never have been born if it wasn't for the science of soap and medicine. When we realise this it makes modern medicine look like a true miracle. It is important to know that we do not yet fully understand the human body, we have just scratched the surface. Age related diseases like this is something we have just barely started seeing and understanding. There is no magic wand.

 7. In short. Don't label a talk "his and her" if you are only going to cover one side. Regardless if what side that is.

 8. What could have been an interesting brief history of medicine and a "public" introduction of documented evidence that diseases are affecting each gender in different ways ended up as a mis-handled "women need more tests done" rallying call. Simple things like. 33% female animals in labs, what's the date of study? What were the figures 5-10 years ago? What type of testing is being done on both sexes to determine the core differences needed for diagnosis, treatment and prevention?
  When were the differences in diseases between sex specific symptoms discovered? How many corporations running testing facilities have already published their own papers looming into the deeper links between gender and disease links?
  As I said above, an interesting topic but the talk was lacking.

 9. Highly unscientific talk. In nearly very study they test men and women. In some, they don't analyze the difference, however for men and women! She promotes that women are neglected by saying that they don't do studies specifically for them. And there she completely misses men! So if there is a lack, than in the differential analyses between men and women.
  She hits the peek when she shows the circular diagram where she merges unclassified test animals with make ones … Very suggestive!

 10. She is too femistic (And I am a girls). God!!. Both women and men are overseen in different points in medicine research. For example men with breast cancer aren't as valued as much as women with breast cancer. It went to the point where breast cancer is a woman thing and not a man and woman thing. Some people don't even know that men can get breast cancer. 

 11. Wow, comments section.
  When she is talking about sex differences, she is literally talking about biology and the formation and behavior of cells in men and women. Its not a feminist ideal, its science.
  And no, the reason that men's health has NOT been left to chance as much as women's in these unbalanced or poorly defined clinical studies is because they are not done on gender neutral test subject!! If they test underrepresents women, or does not take into account the data from female test subjects, it just means that only the data from the men is being focused on.

  Yes, she does speak very broadly in her talk, but you guys are missing the point entirely. You associate "sex differences" with irrational feminist ideals when instead you should be taking in the new information and encorporating it into your own philosophies. This is science, folks.

 12. What about the health of men, If I was to do a same talk about men, I would get so much shit. Yet because for some reason unknown to me… women are still oppressed? No their not. Guys tend to ask for raises, there is no women's wage level. My point is women are not oppressed their just not greedy. And that isn't a bad thing. This crap is all about making a divide rather than bringing men and women together it implies that women need to fight the male oppressors?

  Maybe in some ways like industries with very little women in. But the idea that women or men need to work, and earn money is bull shit. If a woman is working than a man should be able to stay at home and look after the house. If they want too. All this is doing is making more problems. Kids are not looked after by parents anymore because their all wanting a career and some body to look after their kids, the connect between humans is degrading by the second and people have forgot how to work together. All this does is create more divides and more shite.

  Humans need to make sure they are treat fair, not equally. Fairly. Equally is bull shit. I don't expect a child to do as much as a man. I don't expect some women to do as much as men, and I don't expect men to do as much as some women. Fairness is looking at each person as an individual and working out what is right for them and stop trying to squeeze them in to some deluded capitalist economic model and start looking at people as humans and not statistics on your medical competition score charts. Let people live as families. Stop trying to turn people in to slaves. Ironically.

 13. As always when someone speaks about female health there's a bunch of idiots chiming in asking "what about teh menzzzz". More studies have been done on male health than any other, and even more on white men. What makes certain people so insecure when another group's health is being considered? She doesn't have to consider your man feelings when she discusses the topic or give actual facts. We know a lot less about men of colour, white women and women of colour than we do about white men. Get over it, make some space.

 14. I stopped watching the moment she started generalizing men and women. Too bad she conveniently overlooks the fact some women are in fact XY, and some men are XX.

 15. So…. did she say women have rat brains? But to be serious, I have no idea why you'd want to include gender distinction in animal trials. At best what you're looking at there is A) it isn't poison B) doesn't have any bad side effect C) it more or less does what you expected it to do. When moving on to human then gender distinction becomes more important. 

 16. Sure is a lot of drooling idiots in the comments.
  You can tell, because they talk about "Feminism" as if it's anti-men.  No.
  I suggest just looking the word up and educating yourself on what it is, dictionary, google, wikipedia, whichever – just fuck off and read please.

 17. I've summarised this talk on TedSummaries com web site. I enjoyed it – though I too wonder if her point about research papers not investigating different data sets is because a) it was never analysed or b) there was no noticeable difference making the publication redundant. Findings relating to estrogen levels suppressing lung cancer could be helpful for both sexes.

 18. Sidebar: I was totally happy with this presentation until she starts talking about how one sex is being discriminated against. If medical research is being conducted less effectively due to the differences in male and female subjects, isn't that hurting both sexes relatively equally? Suggestion: leave your hang ups at the door when addressing TED and the Internet. This was very fair and balanced until that instance where I went from intrigued to off put.

 19. Until individual medicine becomes a reality, we will still be forced to categorize people by different physiological groups. It's good to see a champion for one of those groups, and hopefully they can follow her organization's example.

 20. Lots of insecure boys leaving comments below.  Its a shame boys still feel threatened by women after all these years.  Its not their fault your lack of success at attaining women's attention leaves you feeling inadequate.  Keep your insecurities to yourselves, women are equal to men and there is nothing wrong with them being different from us.  Its what makes us different that makes us stronger.

 21. Far too much anger in the comments.
  This is a video from someone who wants to promote women's healthcare, and encourage more spending in women's health. They might convince people, and they might not. But no reason to get angry.

  As a male, I don't understand what set all these youtuber's off.

  Must be feelings, man… You'd think they were a bunch of whiny children.
  Quit throwing away free stuff because it isn't what you wanted.

 22. Sounds impressive until you consider women live about 6 years longer then men on average. Yes, there's a gender gap, but not in the direction this speaker is arguing for.

 23. I dont like all examples she gave…
  The heart artery thing is a relatively newly discovered thing. Before that, symptomes were different so it was thought to occur more often in men. As a result, its decreasing currently.
  Women's lung cancer was on the rise because of the increased use of cigarettes decades ago – smoking was a men's thing, before it was getting mainstream with women.
  As for decease, women's or men's lung cancer is no different. smoking is a high risk factor and because of late occurring symptoms, survival is low anyways. Best thing you can do is not smoke and not live by busy streets/high ways, male and female.

  Also i highly doubt they are not checking between women and men in data sets in research. However, its not interesting to publish every single data test in the papers. So i do think, for most research the difference between men and women is not significant – or it wouldve been in there in some form or the other.

 24. I came because it was a TED talk, I left because it was BS, I unsubscribed because recently so many of them have been.

 25. I don't care how many degrees in biology she has, I don't care how many speech awards she has won, what she is doing here is blatant demagoguery. 

  Of course, it is subtle. She is not 'Hitlering' it out there, and pandering to the glib and incurious of the planet, but she is using poor opinions backed up by specious sounding lies. Heck, I almost believed her at the 'Collective will and momentum', and many people probably did too. But then she said equal pay. And it was lost. I gave up. But others, those who clapped, they did not. They believed her.

  They believe her, because she provided some data. Well. The data was wrong. Look at the 70% thing. Utter crap. Look at it. Do some 1st grade math. It's not 70%.

  She is a great demagogue, I mean she convinced some of the smart people of the audience for crying out loud.
  But a biologist? No. A good chemist? No. Someone who should be looking into lives and health of human beings? No. 
  All she is doing is spouting some poor normative statements, specious sounding false empirical statements, and demagogueing using her own personal experiences to perpetuate the vendetta that is the foolish feminist faction against the world. 
  Humanitarian my ass. There was more in this video about how 'males get better treatment' and 'males get better pay', than there was biological evidence of the matter at hand.

  Now. I will admit that there is a discrepancy between healthcare standards in a FEW areas (like 2 areas) between men and woman. And this lady's speech may have been useful if she did not spend her time pandering to the feminists of the world, and actually discussed those areas…

 26. A great call to science for better data! Healthy Socially Intelligent Dynamic Systems (SINDYS) need to be fair across the board and recognise differences in the populations! Especially gender!

 27. Wow…TED needs to stop having people like this come on and give talks because what they are saying have no basis in reality whatsoever.

  Men on average die faster than women. Men die a lot more than women via workplace accidents. Men die a lot more and suffer a lot more from diseases except Alzheimer. The reason men do not suffer as much as women when it comes to Alzheimer is because we are already dead before it has a chance to happen. Men also get way less funding and help from practically everyone when it comes to male related health issues.

  & for some ridiculous reason, we still need to improve women's health ? Never mind the fact that women get more funding, get more support, die a lot less from diseases and live longer than men….

  TED should stop feminists from hijacking it and instilling this need for more and more and more and more for women.

  Any sane person who is humanitarian would look at the health dilemma men face worldwide as opposed to women's and agree that its high time we start focusing on making men's health better.

 28. "discover why these sex differences occur and to use that knowledge to improve the health of women".

  aaaand that's the point where I stopped the video. Why not use that knowledge to help both sexes or at least the one with the 6-10 year shorter life expectancy and 4 times higher suicide rate?

  Another case of the overprivileged helping the overprivileged becoming even more overprivileged.

 29. Things about men vs. women will never be the whole truth do to bias. This is why I hate 99% of humans (no, just because it is an odd number does not mean that I hate one more)

 30. What I don't get is how are the cells different if the difference is with only one chromosome (I guess that's kind of minimizing the issue here, but regardless)? Does two X means that it produce a different phenotype then one X and one Y (personally I don't think that's the case, because the X/Y chromosomes just control sex determination, to my knowledge at least)? Is it because of different epigenetic markings between the somatic cells of the two sexes?

 31. This talk is a bit sexist.

  Gender based medical research is not just for women when this information could benefit research for both sexes.

  I don't trust her statistics, and she doesn't show many of her sources.

  If medical researchers are really not storing the data that shows the sex of their subjects, than there are definitely a lot of other genetic factors being overlooked.

 32. This woman doesn't prove anything, it sounds to me like she is trying to create a scare that women aren't being properly looked after by their healthcare providers so that they go to her clinic instead. She provided some anecdotal "evidence" that men and women may be very different biologically, but failed to show how this was relevant to healthcare. 
  The point about estrogen helping women survive lung cancer proves nothing at all; only that women are at a natural advantage when it comes to surviving disease – which we already knew as women have longer life expectancy than men. It does not explain how this will help treat women with lung cancer, only why men are less likely to recover.
  And men and women responding to stress differently because of brain scans? So? How is this helpful in treating disease? Demonstrating in a very general way that men and women in one particular situation may react differently isn't problem solving.
  Also, I'd be interested to know where the women who have XY chromosomes fit into all of this? They're much more common than most people are aware and yet appear female in every way other than the Y chromosome. Is it really the case that we're different down to a cellular level?

 33. Stress is the ultimate causation of disease. Excess expression and the stimulated over-saturation of hormonal glucocorticoids are what affects the body, exploiting it and leading it in the direction of most of the diseases that we see today in Western society. Genetics are also an attributing factor.   

 34. Anyone else getting a vibe of con from this talk? Here's hoping it's just body language not working in her favor.

 35. 1:54
  "Women are 70% more likely to experience depression during their lifetime, compared with men."
  While showing an image that indicates women being 7 out of 10 meaning 133% more likely.

  And the speech continues at pretty much this level. Dont bother.

 36. BTW. Equality doesn't mean promoting woman in work places, just because they are woman. This is called man discrimination.

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published